Straż Pożarna w ŚDS – to nie był pożar!

7 Marca pod budynkiem ŚDS w Piszu stacjonowały dwa wozy strażackie, które wywołały niemałe poruszenie wśród przechodniów. Jednak nie przyjechały na wezwanie do pożaru, a na zaproszenie do pokazu.

Strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Piszu przygotowali dla Naszych Uczestników prezentację na temat prawidłowych technik udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zademonstrowali m. im. jak należy wykonywać RKO, czyli resuscytacje krążeniowo – oddechową, zarówno u osoby dorosłej jak i małego dziecka. Każdy chętny mógł spróbować uratować życie „fantomowi”. Następnie pokazano jak należy zabezpieczać osobę nieprzytomną, jak unieruchamiać złamane kończyny, jak obchodzić się ze skaleczeniami i oparzeniami, jak postępować z osobą, która uległa zakrztuszeniu się, bądź wstrząsowi padaczkowemu.

Tych „jaków” było naprawdę dużo i nie sposób wymienić ich wszystkich. Za to na wszystkie – bardzo liczne – pytania, przybyli strażacy odpowiadali bardzo chętnie, z widoczną fachową wiedzą i pasją. Za to i za samą chęć podzielenia się z Nami choćby cząstką swoich niezwykłych zdolności, pragniemy bardzo, bardzo serdecznie podziękować strażakom pierwszej zmiany jednostki ratowniczo – gaśniczej KPSP w Piszu pod dowództwem mł. asp. Roberta Szafranka.